Daň z nemovitosti 2019

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Daň z nemovitosti je splatná do 31. května každý rok.

Daň z nemovitosti je místní daň, která se platí každý rok a je jedním z příjmů do rozpočtu místních samospráv. Přiznání k dani z nemovitosti se podává pouze jednou, vždy při pořízení nové nemovitosti. Rozhodné je, zda v minulém roce byla podána žádost o vložení nemovitosti pod vaším jménem do katastru nemovitostí.

Toto daňové přiznání pak máte povinnost podat do konce ledna roku následujícího po roce, kdy jste se stali majitelem nemovitosti.

Na základě daňového přiznání k dani z nemovitosti je vám vyměřena daň z nemovitosti, kterou jste povinni platit každý rok, i když daňové přiznání už podávat nemusíte. 

Kdy dostanu složenku?

V letošním roce se složenky už začaly rozesílat 16. dubna, rozesílání bude ukončeno 22. května. Celkem bude rozesláno zhruba 3,3 milionů obálek a podkladů pro zaplacení daně z nemovitosti.

Pokud jste tedy zatím ještě nedostali složenku pro zaplacení daně z nemovitosti, tak vůbec nemusíte panikařit, složenky budou distribuovány ještě během května.

Do kdy se musí zaplatit daň z nemovitosti

Daň z nemovitosti platíte na rok dopředu a pro termín platby existuje jednoduché pravidlo.

  • Pokud je vám vyměřena daň do 5000 Kč, tak termínem pro platbu je 31. květen, přičemž tento den musí být už peníze na účtu finančního úřadu.
  • Pokud vám byla vyměřena daň vyšší než 5000 Kč, můžete platit ve dvou splátkách, první je splatná v květnu, druhá poté do 30. listopadu. V tomto případě dostanete dvě složenky od finančního úřadu, které můžete zaplatit dle splatnosti. Daň z nemovitosti nad 5000 Kč i tak ale můžete zaplatit najednou v jedné květnové splátce.

Pokud jde o konkrétní placení, tak platit můžete samozřejmě v hotovosti na pokladně finančního úřadu, na pokladně ČNB, bezhotovostně převodem na účet, můžete využít rozesílanou daňovou poštovní poukázku. Při platbě daně z nemovitosti můžete využít i SIPO.

zdroj: https://www.finance.cz/507293-dan-z-nemovitosti-platba/